Tartalom

A foci, az amerikai futball, a világ legnépszerűbb sportja. Szenvedélyes rajongói még 1969-ben Honduras és El Salvador között kiváltották egy katonai konfliktust, a "Futball háborúja" címet. Az érzelmek félreérthetetlenek, a labdarúgás viszonylag egyszerű játék, amely nem más, mint egy labda és két gerenda.

A labdarúgó játékosok jogszerűen használhatják a test különböző részeit, miközben labdát játszanak (Sean Murphy / Lifesize / Getty Images)

cél

A labdarúgás célja, hogy a labdát az ellenfél hálójába tegye. A feladat végrehajtásához a játékosok átadják a labdát egymásnak a területen. Ha egy gólt szereznek, a sportolók a saját oldalukon állnak, és a labda a mező közepére kerül, hogy az ellenfél csapata újraindítsa a játékot.

Játékosok és berendezések

Minden csapatnak 11 játékos van a pályán. Az egyik a kapus, a többiek általában a védők, a középpályás és a támadók között oszlanak meg. A középpályások általában nagyobb számban vannak, ezt követi a védők és a támadók, bár az arányok az alkalmazott stratégiától függően változhatnak. Megfelelő zárójeleket használnak a mérkőzés terepén, és mindenkinek szüksége van a védőburkolatok viselésére a biztonság érdekében.

A mező

A futballpálya mérete változhat. Általában 109 x 68 m vagy 110 x 70 m. A felület lehet természetes vagy mesterséges fű, a gerendák a végénél középre vannak állítva. Az egyes gerendák előtt 5 m hosszú négyzetet, kis területet, 16 m-es nagyságú területet jelölnek. A kapus megengedheti, hogy a 16 méteres területen belül elkapja a labdát. Bármelyik labdát, amely elhagyja a mező oldalát, az a csapat kapja meg, amely nem húzódott rá; a játék egy oldalsó dobással folytatódik. Az alsó soron áthaladó labdát annak a csapatnak a kapusának adják, amelyben az ellenfél megérintett. Ha a védőcsapat végül megérintette, az ellenfél csapata megengedi a legközelebbi sarokjelet.

A szabályok

A meccset két folyamatos, 45 perces periódusban kell lejátszani. Korlátozott helyettesítések megengedettek. Abban az esetben, ha nincs döntő mérkőzésen gól, mint például egy döntő, akkor további percek szerepelnek, majd büntetőrúgásokkal. A kapus kivételével a játékosok nem érinthetik a labdát a kezükkel vagy a karjukkal. Az érintkezési hibák többféle módon fordulhatnak elő, amelyek közül a leggyakoribb a nem megfelelő vagy nem biztonságos kapcsolat. A szankciók közé tartoznak a szabadrúgások, a büntetések és a piros és sárga lapok. A piros lap vagy két sárga lap a játék kiutasítását eredményezi. Egy másik hiba a közvetett szabadrúgás, amikor a labdát nem lehet közvetlenül a hálóba rúgni. A szabályoknak való megfelelés érdekében egy játékvezető és két lobogó van a területen. Néha a negyedik játékvezető felelős a helyettesítésért, a tartási időért és az egyéb kapcsolódó díjakért.