Frissítés Dátuma: 19 Lehet 2024
Anonim
A röplabda tíz szabálya - Élet

Tartalom

Az 1895-ben az Egyesült Államokban létrehozott röplabda (vagy egyszerűen röplabda) a világ egyik legjobban gyakorolt ​​sportja. Klubokban, nyilvános sportpályákon vagy akár az utcán emberek milliói versenyeznek vagy szórakoznak különböző országokban ezzel a gyakorlattal. Brazíliában csak a futball után áll a népszerűségben. Szeretne csatlakozni a röplabda szerelmeseinek listájához is? Tehát ismerje meg jobban a szabályait, gyűjtsön barátokat és élvezze.

A játék helye

A bíróság mindig téglalap alakú és szimmetrikus. A hivatalos méretek 18 méter hosszúak és kilenc méter szélesek. Ezt a területet szabad zónának kell tartalmaznia, oldalanként legalább három méterrel, és akadályok nélküli területtel, amelynek mérete a bíróságtól legalább hét méterre van. A felületnek teljesen síknak és vízszintesnek kell lennie zárt helyeken. Nyílt terekben méterenként öt milliméteres hajlás megengedett, a vízelvezetés megkönnyítése érdekében.

Hálózat és antennák

A háló pontosan a pályát elválasztó középvonalra kerül. A felső szalagnak 2,43 méterre kell lennie a talajtól (férfi játékok) és 2,24 méterre a nőktől. Egy méter magasnak és 9,5–10 méter hosszúnak kell lennie. Az antennák 1,8 méter hosszúak és tíz milliméter átmérőjűek lesznek. A háló külsejére helyezve kijelölik azt a helyet, ahonnan a labda átjuthat a pálya másik felén.

Játékosok

A csapat legfeljebb 12 játékosból állhat, és csak hatnak kell egyszerre a pályán lennie. Szinte minden sportoló képes teljesíteni a meccs összes alapját, például adogatást, támadást, kapást, emelést és blokkolást. Kivételt képez a libero, aki nem tud adogatni, blokkolni vagy akár támadni, csak védekező játékos. Az egyenruhád színének különböznie kell a csapattársaktól.

Alapok

A legfontosabb alapok: a szolgálat, amelyben a sportoló úgy kezd el játszani, hogy a labdát a pálya másik felére dobja; a fogadás, amelyen a támadást védik; az ugyanazon csapat sportolói közötti passz; az emelés, amelyben az emelő előkészíti az ellentámadást; maga a támadás, a labda elleni sztrájkkal úgy, hogy az az ellenfél pályájára essen; és blokkolás, amelyben a játékosok megpróbálják megakadályozni a támadás befejezését.

A játék

A játék pontszerzésből áll, amelyek minden alkalommal előfordulnak, amikor egy csapatnak sikerül eldobnia a labdát a pálya másik oldalán. Egy csapat maximum három találatot tud kiadni egymás után (a blokkolás nincs benne), és egyetlen sportoló sem érintheti meg kétszer egymás után. Ha egy csapat nem képes három mozdulattal a hálón túlra dobni a labdát, az ellenfél is pontokat szerez. A közvetlen tálalási pont érvényes.

Szétekre osztás

A mérkőzések szét vannak osztva, amelyek akkor érnek véget, amikor egy csapat eléri a 25 pontot. Ha 24-ben döntetlen van, akkor az nyer, aki két különbséget ad hozzá (például 26–24, 27–25 vagy 28–26). Aki három szettet nyer, megnyeri a játékot. Ha ötödik fordulóra van szükség, akkor az nyer, aki 15 pontot kap, tiszteletben tartva a legalább két különbség, például 17–15 szabályát is.

Helymeghatározás

A hat játékosnak eleget kell tennie a helyezési sorrendnek, és csak a szolgáltatás teljesítése után hagyhatja el pozícióját. Három játékos van elöl, elfoglalva a 4-et (bal-bal első), 3-at (elöl-középen) és 2-t (jobb-elöl). Mögött három sportoló is van, az 5. (hátsó-bal), a 6. (a hátsó-középső) és az 1. (a jobb-hátsó) pozícióban. Amikor a labdát kapó csapat pontot szerez és megszerzi az adogatás jogát, a csapat az óramutató járásával megegyező irányban megváltoztatja a játékosok helyzetét.

Időközök és bírósági változások

Az egyik és a másik közötti intervallum három percig tart. Ebben az időszakban a mérkőzést játszó két csapatnak cserélnie kell a pályát. A második és a harmadik szett között a várakozási idő a szervezők döntése szerint akár tíz perc is lehet. Ha szükség van az ötödik szettre, akkor bíróság változik, amikor az elöl haladó csapat nyolc pontot szerez, minden szünet nélkül.

Időkérések

Az új játék megkezdése előtt a csapatok edzői kérhetik a játék megszakítását, hogy 30 másodpercig beszéljenek a játékosokkal. Minden csapat szettenként két leállást kérhet. Az 1. és a 4. szett között azonban még mindig vannak „technikai idők”: két további, egyenként 60 másodpercig tartó megállás, amely akkor következik be, amikor az eredményjelző előtt álló csapat eléri a 8. és a 16. pontot.

Cserék

Minden csapat szettenként legfeljebb hat cserét végezhet. Az a sportoló, aki csatlakozott a csapat kezdeti alakításához, visszatérhet a játékba, miután kicserélték. Szettenként azonban csak egyszer térhet vissza. A póttag sorozatonként csak egyszer léphet be a játékba, és csak ugyanaz a tulajdonos cserélheti ki, akitől az helyet foglalta el. A libero cseréje egy másik játékossal korlátozás nélkül elvégezhető a játék során.